Jāņogas un upenes nav ļoti ātraudzīgas, bet, lai tās priecātos par ražu, tām nepieciešams nedaudz uzmanības.
Agrā pavasarī jāņogas sāk mosties. Svarīgi ir nepalaist garām brīdi, kad sniegs jau ir izkusis, bet sulu kustība vēl nav sākusies – un krūmus apgriezt. Tad tie būs jābaro un jāapstrādā pret kaitēkļiem. Bet krūmu apgriešana – vispirms.
Ogu krūmu apgriešana agrā pavasarī
Jāņogu un upeņu sanitāro apgriešanu pavasarī veic, lai pirms ziedēšanas un augļu veidošanās padarītu krūmus stiprākus. Tā kā daļa dzinumu tiek noņemta, augs tiem netērē spēku. Turklāt, veicot ogu krūmu apgriešanu, vienlaikus var pārbaudīt krūmus, vai tajos nav kaites vai kaitēkļu pazīmju.
Kā jau minēts, atzarošana jāveic pirms pumpuru uzbriešanas un aktīvas sulu kustības. Laiks ir atkarīgs no reģiona (dienvidos – agrāk, ziemeļos – vēlāk), bet parasti šādu procedūru veic marta sākumā – pirmajā pusē. Vispirms iztīriet augsni zem krūmiem – no sniega, nezālēm, mulčas, uzirdiniet un pēc tam – nogrieziet.
Upeņu un jāņogu pamataprūpe ir gandrīz identiska. Taču upeņu apgriešana pavasarī nedaudz atšķiras no jāņogu apgriešanas.
Kā apgriezt upenes pavasarī
Apgrieziet upenes ar asu un tīru instrumentu – dārza grieznēm.
Kas jānoņem:
Sausus, lūzušus, izliekušus un sasalušus dzinumus;
Vecie dzinumi – tumši brūnā krāsā;
Ļoti plāni zari un savārguši zari;
Dzinumi, kas sabiezina krūmu.
Tālāk nepieciešams veidot krūmu: viengadīgajiem dzinumus saīsināt par 10 cm, bet uz divgadīgajiem līdz četrgadīgajiem – atstāt 7 pumpurus, pārējos var nogriezt.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!